Jezioro Turawskie - wysytawa obrazów

“Poza sezonem” to realizowany od lat cykl malarski Barbary Gębczak, który tym razem zaprowadził ją nad Jezioro Turawskie.

Efekty tej wędrówki zobaczymy w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Artystka jest bowiem laureatką wyróżnienia zespołu kuratorskiego GSW na Salonie Wiosennym 2021. W ramach przyznanej nagrody Gębczak odbyła rezydencję artystyczną nad Jeziorem Turawskim.

Jezioro Turawskie jest artystce świetnie znane. Jako rodowita opolanka (na co dzień Warszawianka) pielęgnuje związane z nim wspomnienia z dzieciństwa. Jest więc czułą obserwatorką. Stąd do malarskiego opisania Turawy wkrada się ogromna porcją nostalgii, tego co zapamiętane, wyobrażone. Ale i zastane. Architektoniczny PRL i post-PRL przestrzeni wczasów pracowniczych tysięcy Ślązaków, wciąż widoczny i mieszający się z „nowoczesnością” kolorowych budek, czasem nieładu przestrzennego, są pożywką dla jej twórczych obserwacji.

Naznaczone przemijaniem obserwacje wydobywają piękno zwykłych, małych zapatrzeń. Budka z goframi, zwinięte, barowe parasole, pusty basen – kiczowate w punkcie wyjścia, stają się materiałem na malarskie pocztówki. Czuć, że Gębczak pomagają okoliczności – porusza się wokół kojącego szumu wody, malowniczej, sosnowej otuliny, pustych, jasnych plaż, ciszy posezonowych leśnych duktów. Słowem, jest nad Turawą, gdy zniknęły tłumy. Ma się czym cieszyć i zachwycać – na swój sposób.

Zobscz też plakaty z Turawy – TUTAJ

„Malarka tą zastygłą w bezruchu przestrzeń ukazuje z nutą romantyzmu. Świadomie podkreśla kiczowatość zastanej sytuacji sprowokowanej przez osobliwą mieszankę elementów natury oraz obiektów stworzonych przez człowieka. Maluje tym samym sentymentalne pocztówki z Turawy ukazując to miejsce w nowej perspektywie – podkreślając urok jesiennych dni poza sezonem” – pisze Agnieszka Dela-Kropiowska, koordynatorka wystawy.

Gdzie zobaczyć wystawę?

Galeria Aneks

pl. Teatralny 12, Opole

Kiedy:

10.11.2022-04.12.2022

Warto zwrócić uwagę na wydarzenia towarzyszące wystawie w GSW – gdyż wspaniale korespondują z jej tematem.

Wydarzenia towarzyszące:

26.11 g. 16.00 – spotkanie wokół książki Marcina Wojdaka „Ostatni turnus. Pocztówki z czasów w PRL-u”

1.12. g. 18.00 – spotkanie z Jerzym Farysem – znawcą historii gminy Turawa.

Portal I Love Turawa jest patronem medialnym wystawy.