Dojazd do Jezior Turawskich. Darmowe autobusy nie tylko z Opola

Autobus gminny - Jeziora Turawskie

Żółto-białe autobusy gminne kursują codziennie, do końca wakacji

W lipcu ruszyły darmowe kursy między centrum Handlowym Turawa Park a Jeziorem Średnim w Turawie. Ale to nie wszystko, gdyż skorzystają też turyści odpoczywający na północnym brzegu Jeziora Turawskiego (strona, gdzie znajduje się Promenada), także dzięki nowościom.

1. Z Opola nad Jezioro Średnie w Turawie

Przez całe wakacje, codziennie o godz. 10.45 spod CH Turawa Park (miejsce gdzie zatrzymują się autobusy MZK) odjeżdża gminny, żółto-biały autobus nad Jezioro Średnie. Po drodze mija Zawadę, Węgry, Osowiec Kotórz Mały, Kotórz Wielki, Turawę, docierając na parking przy Jeziorze Średnim o godz. 11.35.

Powrót do Opola odbywa się tą samą trasą ( powrotny autobus nie zatrzymuje się  na przystanku w Turawie). Odjazd z Jeziora Średniego punktualnie o godz. 17.00.

2. Między Jeziorem Turawskim (Dużym) a Jeziorem Średnim

Tu mamy rewelację, nie tylko dla mieszkańców gminy, ale i turystów.

Od stycznia w Gminie Turawa kursuje autobus między miejscowością Bierdzany a Opolem (Turawa Park). To połączenie w wakacje pozwala skomunikować wypoczywających nad północnym brzegiem jeziora z Jeziorem Średnim od poniedziałku do piątku. Wystarczy wysiąść w Turawie z autobusu jadącego z Bierdzan, przesiąść się do autobusu jadącego z  Opola i za chwilę będziemy u celu. Szczegóły poniżej. W weekend jest jeszcze lepiej!

2.1 Z Promenady nad Jezioro Średnie – od poniedziałku do piątku

Otóż mając do dyspozycji autobus z Bierdzan możemy skorzystać z przesiadki we wsi Turawa (przystanek w centrum wioski przy ul. Opolskiej, obok biblioteki) i dojechać nad Jezioro Średnie.

Turyści mogą wskoczyć na pokład na dwóch przystankach niedaleko Promenady – jeden na końcu ul. Pływackiej, historycznie i oficjalnie zwany Antoninkiem, drugi przy skrzyżowaniu z ul. Harcerską. Trzeci przystanek znajdziemy przy Rybaczówce.

Autobus wyjeżdża z Bierdzan o godz. 11.00, nad jeziorami na trzech kolejnych przystankach zatrzymuje się o godz. 11.19, 11.20 i 11.21, dociera do centrum wsi Turawa o godz. 11.25. Tu wysiadamy i przeskakujemy do busa jadącego z Opola nad Jezioro Średnie (są skomunikowane).

Jak wrócić z Jeziora Średniego w kierunku północnego brzegu Jeziora Turawskiego? O godz. 16.00 autobus zabierze nas bezpośrednio z powrotem przez wieś Turawa (nie trzeba się przesiadać). Wysiąść można na tych samych przystankach.

2.2 Z Promenady nad Jezioro Średnie w weekend (sobota-niedziela)

To kolejna, wakacyjna nowość. Autobus startuje z Bierdzan o godz. 10.00, zabierając chętnych z kilku wsi po drodze oraz wzdłuż północnego brzegu wprost nad Jezioro Średnie (na północnym brzegu jeziora zabiera pasażerów o godz. 10.19. 10.20 i 10.21, we wsi Turawa o godz. 10.25).

Powrót, też bezpośredni, o godz. 16.00 z parkingu przy Jeziorze Średnim.

——————————-

Rozkład jazdy autobusów Opole – Jezioro Średnie – Jezioro Turawskie – Jezioro Średnie

Opole (CH Turawa Park) – Jezioro Średnie codziennie godz. 10.45

Jezioro Średnie – Opole (CH Turawa Park) – codziennie godz. 17.00

Jezioro Turawskie (Duże) brzeg północny – Jezioro Średnie

Z ul. Opolskiej (główna, równoległa w stosunku do Promenady)

Od poniedziałku do piątku: o godz. 11.19, 11.20 i 11.21 spod Rybaczówki, przesiadka we wsi Turawa do autobusu jadącego z Opola o godz. 11.25

W weekendy o godz. 10.19, 10.20 i 10.21 spod Rybaczówki – kurs bezpośredni

Jezioro Średnie – Jezioro Turawskie (Duże) brzeg północny

Codziennie godz. 16.00 – kurs bezpośredni

Warto dodać, że w CH Turawa Park można przesiąść się w autobusy miejskie linii 10 i 18, które zawiozą nas do centrum miasta, pod dworzec główny, czy też do CH Karolinka. Gminę Turawa z Opolem łączą też linie autobusowe LUZ, więc to daje dodatkowe opcje komunikacji.

Uwaga redakcyjna: w tekście piszemy zamiennie Opole / Turawa Park, bo w powszechnym odbiorze CH Turawa Park wydaje się być częścią Stolicy Polskiej Piosenki. Centrum Handlowe jest jednak formalnie częścią Gminy Turawa.