Na Jeziorze Turawskim ścigać się będzie 50 katamaranów

Od 11 do 15 lipca 2022 Jezioro Turawskie będzie gościć najlepszych żeglarzy na świecie.

Regaty katamaranów w klasie Topcat są bardzo widowiskowe, m.in. z powodu prędkości, jakie osiągają te jednostki. Jak mówią sami zawodnicy, jest to „żeglarska formuła 1”. Katamaran mknie po jeziorze nawet 40 km na godzinę. W zawodach weźmie udział około 50 załóg z Niemiec, Austrii, Belgii, Węgier, Szwajcarii, Holandii, Litwy, Kanady i Polski.

 • Harmonogram regat
  Sobota 9 lipca, godz. 18.00
  Uroczysta ceremonia otwarcia – u zbiegu ul. Pływackiej i Promenady, brzeg północny jeziora
 • Niedziela 10 lipca, godz. 15.00
  Wyścig próbny, start Marina JKO
 • Poniedziałek 11 lipca – piątek 15 lipca, codziennie od godz. 11.00
  Wyścigi, Marina JKO

Organizatorem mistrzostw jest zlokalizowany przy południowym brzegu jeziora (strona przy której położone jest Jezioro Średnie) Jacht Klub Opolski (kierujemy się na ul. Spacerową). Przez cały czas trwania mistrzostw na terenie mariny JKO będzie dużo się działo.

Wszyscy chętni będą więc mogli zobaczyć z bliska piękne katamarany. Do obserwacji regat najlepiej wybrać okolice brzegu południowego, gdyż przy wiatrach jakie są spodziewane tam właśnie będzie najbliżej bojek, wyznaczających teren zawodów.
W sobotę i niedzielę (9-10 lipca), czyli przed rozpoczęciem mistrzostw, warto wybrać się na teren mariny JKO rodzinnie. Będą stoiska promocyjne, atrakcje dla dzieci.
Uwaga: przez wzgląd na ilość jednostek biorących udział w mistrzostwach plaża przy ośrodku Jowisz (ul. Spacerowa) będzie niedostępna.

Torby, koszulki, czapeczki z Turawy? Sprawdź nasz sklep I LOVE TURAWA

Mistrzostwa świata katamaranów odbywają się od 1997 roku. Pierwsze zorganizowano w Tajlandii, ostatnie, w 2018 r., odbyły się na Łotwie. Po świetnie zorganizowanych Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Catamaran Cup 2019 w Turawie, International Topcat Class Association (ITCA) zdecydowało przyznać organizację mistrzostw świata właśnie działaczom z Turawy. Nasze jezioro rywalizowało między innymi ze słynną włoską Gardą.