Sezon wakacyjny 2021 właśnie się zaczyna. O nowościach, remontach i inwestycjach rozmawiamy z Dominikiem Pikosem, wójtem Gminy Turawa.

Zacznijmy od brzegu północnego Jeziora Turawskiego, popularnie nazywanego Jeziorem Dużym. Do Promenady można dotrzeć wąską ulicą Harcerską lub szerszą i od niedawna zdecydowanie wygodniejszą ulicą Pływacką.

Zgadza się. Ulica Pływacka była w fatalnym stanie, ale to już za nami. Droga została właśnie wyremontowana i teraz spełnia swoje zadanie bez zarzutów. W pasie drogi rozebrano część starego chodnika, utwardzono część miejsc parkingowych. Parking jest bezpłatny. Koszt tej inwestycji to 350 tys. zł,  przy czym gmina pokryła 40 % tej kwoty, a na resztę uzyskaliśmy dofinansowanie.

W najbliższym planie jest też remont 500 metrów niedalekiej ulicy Strażackiej, również ważnej z punktu widzenia dojazdu do ośrodków wypoczynkowych i domków letniskowych.

Widok na prowadzącą do Jeziora Turawskiego ulicę Pływacką przed ukończeniem prac

Dla osób rzadziej odwiedzających jeziora turawskie warto powiedzieć, co jeszcze się zmieniło w ostatnim czasie?

Od zeszłego roku gmina zarządza plażą przy Promenadzie, którą po długich staraniach, wraz z Promenadą dzierżawimy od Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Od grudnia 2020 r. u zbiegu ulicy Harcerskiej i Promenady działa też OSA (Otwarta Strefa Aktywności) z urządzeniami do ćwiczeń i małym placem zabaw. W czerwcu natomiast za OSĄ, w miejscu wiekowych latryn, pojawiła się nowoczesna, bezpłatna toaleta.

Otwarta Strefa Aktywności (OSA) i plac zabaw przy Promenadzie

Podróżujący do Turawy od strony Opola widzą powstającą ścieżkę rowerową, kiedy będzie gotowa?

Całość ścieżki zaczynającej się na wysokości centrum Handlowego Turawa Park, a kończącej na ul. Harcerskiej nad północnym brzegiem jeziora będzie miała 14 km. Prace prowadzone są etapami. Już teraz dostępny jest liczący 3,5 km odcinek od drogi serwisowej przy Turawa Park do Zawady. Daleko posunięte są prace na  odcinku liczącym 3,1 km od Zawady do Kotorza Małego. Te dwa odcinki będą gotowe do września 2021 r. natomiast ukończenie całości ścieżki jest planowane do końca 2021 r.

Budowa ścieżki rowerowej z Opola do Turawy

Jakie inne atrakcje i  nowości poleca pan chcącym wypocząć w Turawie?

Nad Jeziorem Średnim, którego właścicielem jest gmina, zawsze dużo się dzieje. Mamy tam świetną infrastrukturę, działa dużo punktów gastronomicznych. Jest to idealne miejsce zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i szukających aktywnego wypoczynku. Pojawiają się nowe pomysły biznesu, jak np. park linowy. W tym roku Polski Związek Wędkarski odda do użytku nowoczesne pomosty.

Jezioro Turawskie – widok na Promenadę

Turawa to jednak nie tylko turyści i jeziora, ale też mieszkańcy – ci obecni i ci, którzy planują tutaj zamieszkać.

Gmina Turawa składa się z 11 sołectw, które mają swoje konkretne potrzeby – dlatego nasz rozwój idzie wielokierunkowo. Kluczowa jest jednak infrastruktura. Głównie są to naprawy dróg, poprawa oświetlenia, co realizujemy. Z ciekawych projektów, w których gmina nie jest inwestorem ale stroną wspierającą poprzez ulgi i pomoc techniczną jest światłowód firmy Grupa Multiplay, który jest już dostępny na większości obszaru gminy, a za chwilę obejmie całość. Dzięki temu do każdego zakątka gminy ma szansę dotrzeć internet, co w XXI wieku jest absolutnie podstawową potrzebą.

CZYTAJ TEŻ: Pizza, naleśniki, burgery. Boom na Turawie