Jeziora Turawskie i przyległe do nich tereny to perła na mapie południowej Polski. Są to cztery zbiorniki – Jezioro Turawskie (potoczna nazwa Jezioro Duże), Jezioro Średnie, Jezioro Małe oraz Jezioro Srebrne (zwane też Osowiec). Wszystkie położone są w kompleksie Lasów Stobrawsko – Turawskich. Piaszczyste tereny powodują, że plaże są tu naturalnie piękne a przy tym otulone sosnami i dębami.

Jezioro Turawskie, brzeg południowy, niedaleko Jacht Klubu Opolskiego

Jezioro Turawskie jest sztucznym akwenem powstałym w latach 1933-1938 (wtedy jako Turawa-Stausee) w dolnym biegu rzeki Mała Panew (która sama w sobie jest też naszą, wyjątkowo urokliwą atrakcją – nie przez przypadek zwaną Opolską Amazonką). Zbudowano tu mur zaporowy o długości ponad 6 km, którego wysokość w najwyższym punkcie wynosi 13 metrów oraz zbiornik o pojemności ok. 108 mln m3, powierzchni ponad 22 km2 i średniej głębokości 4 m (maksymalna głębokość to 13 m). Do budowy zbiornika wykorzystano lokalne surowce. Część wydobywano tuż obok – dzięki temu mamy dziś Jezioro Srebrne, Jezioro Średnie i Jezioro Małe.

Jezioro Turawskie od samego początku pełni funkcje retencyjną oraz rekreacyjno-wypoczynkową. Jest świetnym miejscem do plażowania, uprawiania sportów wodnych (żeglowanie, kite surfing, a zimą bojery), wędkarstwa (turawski sandacz jest znany w całej Polsce). Jezioro Srebrne i Średnie to miejsca idealne do pływania oraz korzystania z kajaków czy rowerów wodnych. Wokół jezior znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych, kempingów oraz hoteli. Baza noclegowa jest zróżnicowana i dostosowana do rożnych portfeli.

Co istotne, lesiste tereny i wyjątkowe walory widokowe powodują, że okolice jezior są atrakcyjne o każdej porze roku. Można spacerować, biegać, żeglować, cieszyć się ciszą i spokojem, obserwować liczne ptactwo. Wiosna to czas odradzającej się przyrody, wspaniałych zapachów wilgotnego lasu, czy też przybrzeżnego obserwowania ryb na tarliskach. Jesień pozwala podziwiać mieniące się kolorami lasy, delikatnie opalać i oczywiście porywać szaleństwu grzybobrania. Zima jest natomiast czasem spacerów, kuligów, nart biegowych, przechadzek wzdłuż brzegu jeziora, a gdy mocno skuje mróz – również po samym jeziorze. Wtedy też po tafli szaleją bojerowcy, a wędkarze siadają do, tradycyjnego tu łowienia, podlodowego. Jeziora Turawskie przyciągają cały rok!

Ciekawostka historyczna

Na dnie Jeziora Turawskiego znajdują się ślady po osadzie późnorzymskiej, cmentarzysku ciałopalnym i zatopionych wioskach. W latach 1933 – 1938 wysiedlono stąd mieszkańców wsi Zamoście (przed wojną – Hinterbruck), Krzyslina/Krzyślina (Krysline) z przysiółkiem Łuk.

Jeziora w skrócie

Jezioro Turawskie (potocznie: Jezioro Duże)
Plaża przy Promenadzie nad duzym Jeziorem Turawskim

Jest to zbiornik o przeznaczeniu retencyjno – rekreacyjnym. Położony jest 20 km na północny wschód od Opola, w niedalekiej odległości od aglomeracji górnośląskiej. Piękny akwen o powierzchni około 22,5 km2 przyciąga plażowiczów, żeglarzy, wędkarzy, surferów, kitesurferów i miłośników natury. Do jeziora wpływają dwie rzeki – Mała Panew i Libawa. Turystycznie brzegi jeziora zagospodarowane są od strony południowej i północnej. Południe to plaże (mniej uczęszczane), liczne miejsca noclegowe oraz przylegające do Jeziora Turawskiego – Jezioro Małe i Jezioro Średnie ze świetną infrastrukturą, placem zabaw, licznymi barami. Brzeg północny posiada promenadę, kilka uroczych plaż, liczne bary i restauracje oraz jeszcze więcej miejsc noclegowych a także punkty wypożyczania sprzętu pływającego dla turystów i wędkarzy. Zachodnia strona jeziora jest bardziej dzika a co za tym idzie uczęszczana głównie przez wędkarzy. Trafia tu również wielu fanów obserwacji licznego ptactwa. Brzeg wschodni to długi wał oraz elektrownia wodna. Przy wodzie także gromadzi się wielu wędkarzy. Korona wału służy spacerowiczom, biegaczom i rowerzystom.

Jezioro Średnie i Małe
Turawa – Plaża nad Jeziorem Średnim

Położone są przy południowym brzegu Jeziora Turawskiego. Jezioro Średnie posiada świetną infrastrukturę – wspaniałe plaże (w tym strzeżoną), siłownię na świeżym powietrzu, plac zabaw, ścieżkę spacerową, boisko sportowe, liczne bary i pole kempingowe. Wielu właścicieli okolicznych domków wynajmuje je turystom. Nieopodal znajdziemy też ośrodki wczasowe. Działają tu dwie wypożyczalnie kajaków i rowerów wodnych.

Jezioro Małe w Turawie zapewnia ustronny wypoczynek

Jezioro Małe, które jest położone około 300 metrów obok, było kiedyś wykorzystywane jako kąpielisko. Obecnie część kąpielowa nieco zarosła, jednak akwen jest wciąż bardzo czysty i dzięki swojemu malowniczemu położeniu, przyciąga spacerowiczów, zakochane pary oraz amatorów fotografii.

Jezioro Srebrne (potocznie Osowiec)
Jezioro Srebrne – plaża w letni dzień

Jezioro Srebrne położone jest w pobliżu północno-zachodniej części Jeziora Turawskiego, pomiędzy Marszałkami (przysiółek wsi Turawa) i Osowcem. Słynie z wyjątkowej leśnej otuliny i krystalicznej wody. Właśnie ze względu na kolor wody nazywane jest również szmaragdowym lub zielonym. Jego głębokość dochodzi do 17 m. Przy jeziorze znajduje się bar, boisko do siatkówki, wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych oraz miejsca namiotowe. Istnieje możliwość zaparkowania lub wypożyczenia przyczepy kempingowej. Choć jest tu najmniej rozwinięta infrastruktura, latem jezioro oblegają tłumy. Raz w roku Jezioro Srebrne gości festiwal muzyki elektronicznej – Silverlake. Tuż obok Jeziora Srebrnego znajdują się stawy Kacze Doły, popularne wśród wędkarzy.