Po suchym i gorącym lipcu sierpień przyniósł intensywne opady, które w połączeniu z ciepłą aurą zaowocowały pierwszym wysypem grzybów.

Warto więc wybrać się do turawskich lasów, gdzie można się już cieszyć z grzybobrania. Jakie grzyby można obecnie znaleźć w okolicach Jeziora Turawskiego?

Pojawiły się już piękne i zdrowe prawdziwki, co prezentowaliśmy na naszym facebookowym profilu. Grzybiarze mówią, że występują jednak tylko w określonych miejscach, poza tym zdarzają się sporadycznie. Kolejne grzyby, których jest już sporo w naszych lasach to kozaki (koźlarz babka), maślaki i kanie.

Zajączki to grzyby pojawiające się latem na suchych terenach

Lato to czas zajączków, które powszechnie pojawiają się w miejscach, gdzie jest mniej wilgotno. Nie wszyscy je znają, więc warto przypomnieć, że ich inne nazwy to m.in. podgrzybek zajączek, borowik zajęczy, grzyb cynamonowobrunatny, grzyb zajęczy. Zajączek nie ma takich właściwości smakowych jak jego szlachetniejszy brat podgrzybek brunatny, niemniej świetnie sprawdza się w sosach i zupach.

Warto więc wybrać się w lasy wokól południowego i północnego brzegu Jeziora Turawskiego – w okolicach takich miejscowości jak Turawa, Osowiec, Trzęsina, Marszałki, Rzędów, Dylaki, Szczedrzyk, Jedlice, Niwki, Ligota Turawska.

Uwaga

Przy okazji apelujemy do wszystkich grzybiarzy o nie zaśmiecanie lasów. Kulturalny człowiek nie rzuca papierków, nie zostawia po sobie butelek z piwa, wódki i napojów. Wszystko można spokojnie zabrać ze sobą i wyrzucić po powrocie do domu. Nigdy nie jest za późno by zacząć dbać o przyrodę. Niekulturalnych ludzi namawiamy by przestali zbierać grzyby.