Agility, czyli zawody, w których psy pokonują tory przeszkód odbędą się w Turawie.

Jezioro Turawskie, Jezioro Średnie i Jezioro Srebrne zapewniają atrakcje nie tylko związane ze sportami wodnymi, wędkowaniem czy też ciekawymi trasami rowerowo-pieszymi. Odbywają się tu imprezy sportowe – regaty, wyścigi kolarskie, maraton, biegi przełajowe czy mistrzostwa ping-ponga. Teraz czas na mniej znaną, ale bardzo ciekawą dyscyplinę – agility. Turawa w weekend 17-18 lipca jest gospodarzem zwodów Turawia Open 2021. Przygotujmy się więc na wesołe szczekanie – na starcie pojawi się 60 zawodników z całej Polski.

W tym sporcie psy pokonują tor złożony z 12-25 przeszkód. Przed startem przewodnik zapoznaje się z ich kolejnością, a potem za pomocą gestów i komend głosowych musi przeprowadzić psa po torze w jak najkrótszym czasie. Zwierzaki osiągają prędkość nawet ponad 6 m/s.

Agility oznacza po angielsku ,,zwinność”. Nic dziwnego, ponieważ właśnie tą cechą muszą wykazać się czworonogi i przewodnicy. Oprócz odpowiedniej sprawności fizycznej i szybkości bardzo ważna jest także zaufanie i więź między przewodnikiem a psem.

Psy powyżej 18 miesiąca życia (najbardziej rozpowszechnioną rasą jest border collie, ale trenują też yorki, pudle, czy teriery) startują w 3 klasach wyszkolenia (A1, A2, A3), a w każdej z nich jest 5 kategorii wzrostowych.

Psy mają do pokonania:

– stacjonaty

– tunele

– koło

– slalom

– mur

– skok w dal

– przeszkody ze strefą kontaktu: kładka, palisada, huśtawka

Historia sportu

Agility “powstało” Anglii i z początku było ciekawą atrakcją podczas przerw w zawodach jeździeckich. Pierwszy pokaz agility odbył się 10 lutego 1978 roku podczas Cruft’s Dog Show. Miał on za zadanie zabawić tłumy między zawodami obedience (posłuszeństwa) a wystawą psów rasowych. Entuzjastyczna reakcja na pokaz zadziwiła brytyjski Kennel Club, który dwa lata później opracował pierwszy regulamin agility. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna w 1991r. zatwierdziła nowe zasady, oficjalnie uznając tym samym agility za sport.

Co, gdzie, kiedy

Zawody odbędą się w sobotę 17 i niedzielę 18 lipca 2021 w godz. 9.00-15.00 i 8.00-14.00

Miejsce: Boisko LZS przy PSP w Turawie – ul. Opolska 47

Organizator: Pamphilos team

Autor: Agnieszka Bartnik, I Love Turawa

Fot: Anita Hendra