Memoriał im. Joachima Halupczoka jest ogólnopolskim wyścigiem kolarskim w randze Pucharu Polski i Mistrzostw Krajowego Zrzeszenia LZS.

26 edycja wyścigu imienia zmarłego w 1994 wybitnego kolarza pochodzącego z Niwek, odbędzie się w dniach 5-6 czerwca 2021 r.

Na stracie pojawi się łącznie ok. 300 młodych kolarzy z całej Polski, oraz kilkunastu zagranicznych. Wyścig jest częścią zmagań o Puchar Polski. Są to również mistrzostwa krajowego zrzeszenia LZS w kolarstwie szosowym młodzików i juniorów młodszych.

Mistrzostwa trwają dwa dni. W sobotę 5 czerwca 2021 r. odbędzie się jazda na czas na dystansie 10 km. Start i meta odbywa się w Niwkach na południowym brzegu jeziora, niedaleko Jeziora Średniego.

W niedzielę 6 czerwca 2021 r. będzie natomiast można podziwiać kolarzy na całej pętli wokół Jeziora Turawskiego. Wyścig rozpocznie się o godz. 9.30 i potrwa do ok. godz. 15.00. Kolarze okrążą jezior kilka razy – jedna runda to 30 km. Start i meta w Szczedrzyku.

Należy pamiętać, że podczas niedzielnego wyścigu, trasa wokół dużego Jeziora Turawskiego będzie częściowo zamykana i ograniczana dla ruchu aut i rowerów.