Dołącz do grupy wolontariuszy. Rękawice i worki zapewnione. A do tego miłe towarzystwo i poczęstunek.

Przyroda nie zawsze sobie sama poradzi z tym co wyprawia człowiek. A na przykładzie naszego jeziora, gdzie tysiące osób zostawiają za sobą śmieci, zorganizowane sprzątanie jest po prostu niezbędne. W tym roku akcja, organizowana przez Fishing Klub Lubliniec i wspierana przez PZW Państwową Straż Rybacką, Polski Związek Wędkarski w Opolu, Okręgową Komisję Ochrony Wód z Opola oraz Gminę Turawa, odbędzie się po raz trzeci.

Sprzątanie odbędzie się w niedzielę 9 lutego 2020 r. Miejsce zbiórki: Rybaczówka przy północnym brzegu jeziora, godz. 9.00. Na miejscu nie ma problemu z zaparkowaniem aut.

Organizatorzy zapewniają rękawice i worki na śmieci. Chętni do pomocy zostaną podzieleni na grupy, które zajmą się sprzątaniem wyznaczonych terenów wokół jeziora. Wszystkie worki zostaną zwiezione na Rybaczówkę, skąd trafią na wysypisko w Opolu. Po zakończeniu sprzątania wszyscy wolontariusze zaproszeni są na ciepły poczęstunek.

Po zakończeniu sprzątania wszyscy uczestnicy zaproszeni są na ciepły poczęstunek.


Tak było rok temu

W roku 2019 bilans sprzątania terenów wokół Jeziora Turawskiego wyglądał następująco:

  • 50 wolontariuszy – wśród nich wędkarze, pasjonaci jezior, całe rodziny
  • zebrane ok. 250 worków śmieci
  • bardzo duża ilość śmieci o większych gabarytach, np. opony, krzesła, armatura

Skąd te śmieci na Turawie

Wszystkiemu winni są ludzie. Przyjeżdżają tu wypoczywać i wędkować, a jednocześnie wyrzucają wszystko gdzie popadnie. Przedstawiamy skróconą charakterystykę śmieciarzy. Z nadzieją, że spełni rolę edukacyjną.

Wśród śmieciarzy występują:

  • wędkarze (wiadomo, że nie wszyscy), z których wielu, niestety, traktuje nabrzeże jak śmietnik, szalet i rynsztok w jednym. Powszechne są pety, butelki, puszki po kukurydzy, pudełka po przynętach, zapętlone żyłki, worki po sprzętach wędkarskich, węgiel grillowy
  • turyści wypoczywający tu na wczasach i ci którzy wybierają Turawę na weekend lub niedzielny spacer. Zostawiają wszelkie resztki i opakowania po jedzeniu, jednorazowe kubki i sztućce, jednorazowe grille, pampersy, prezerwatywy, butelki po wódce, piwie, napojach dla dzieci
  • grzybiarze – głównie butelki po napojach z procentem i bez, opakowania po jedzeniu
  • mieszkańcy okolicznych wiosek oraz właściciele domków letniskowych, którzy zamiast wywieźć śmieci (od codziennych, przez armaturę, opony, gruz, meble po stare oleje silnikowe) do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych wyrzucają je prosto do lasu.