Mistrzostwa Świata i Europy TOPCAT 2020. Katamarany w Turawie

Przez tydzień nad Jeziorem Turawskim gościć będzie około 100 załóg z całego świata. Wielkie regaty to też atrakcje dla kibiców i turystów.

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski jakie Jezioro Turawskie gościło już dwukrotnie pokazały (wchodzące w cykl Pucharu Europy; wśród 23 europejskich zawodów w sezonie cztery mają najwyżej oceniany współczynnik – Turawa jest wśród nich), że to idealny akwen na regaty najwyższej rangi.

Jacht Klub Opolski, który ma swą siedzibę przy południowym brzegu Jeziora Turawskiego wywalczył dla Turawy, Opolszczyzny i całej Polski imprezę najważniejszą – mistrzostwa świata i Europy. Dodajmy, że gospodarzami poprzednich edycji były m.in. Tajlandia, Austria, Grecja, Włochy czy Dubaj, a edycja 2020 zagości w Chinach. Jezioro Turawskie walczyło z innymi kandydatami – m.in. słynnymi jeziorami Garda we Włoszech i Traunsee w Austrii.

Na naszym zbiorniku zmierzą się dwukadłubowce z całego świata – od Łotwy i Ukrainy, przez Węgry, Niemcy, Holandię, Szwajcarię, Chorwację po Chiny. Organizatorzy spodziewają się na starcie około 100 załóg.

Impreza odbędzie się w dniach 11-17 lipca 2020 roku na Jeziorze Turawskim (dużym). Turawa będzie jednak w centrum żeglarskich wydarzeń znacznie dłużej, wiele z ekip zamierza poznać zbiornik (potrenować) i przyjedzie tu tydzień wcześniej. Jak podaje portal Sail24.pl łącznie na zawodach powinno się stawić około 100 załóg, czyli jakieś 170 zawodników i dodatkowe 500 osób wchodzących w skład ekip (technicy, personel towarzyszący).

Regaty będą nie lada gratką dla kibiców i turystów. Zawody mają się rozpocząć uroczystym przejściem zawodników wzdłuż Promenady (brzeg północny jeziora). Powstaną też strefy rozrywki, po jeziorze kursować będą taksówki wodne przewożące uczestników. Zainteresowani kibice będą mogli obserwować zawody z lądu i wody (o takich możliwościach będziemy informować).

Organizatorami Mistrzostw Świata są Jacht Klub Opolski oraz Topcat Team Polska.