Od rekordów rowerowych do aplikacji na smartfony. Jak rozwija się Turawa. WYWIAD

Rozmowa z Dominikiem Pikosem, wójtem Gminy Turawa.

Panie wójcie, rozmawiamy po półmetku wakacji, które wg nas zawsze najpiękniej spędza się nad Jeziorami Turawskimi. Ale czy Turawa faktycznie się rozwija i oferuje coraz więcej, poza naturalnym pięknem?

Rozmawiamy na tarasie wychodzącym nad stromą plażę Jeziora Średniego. To inwestycja przedsiębiorców, którzy 3 lata temu przejęli tutejszy camping, pięknie go odnowili i przebudowali. Podobnie świetną infrastrukturę zbudowali przedsiębiorcy po drugiej stronie Jeziora Turawskiego, a więc na drugim, dawnym Turawiku. Takie inwestycje robią różnice. Wspieramy je, kibicujemy, ale też jako gmina podpisujemy z dzierżawcami takie umowy, które zabezpieczają kwestie odpowiedniej jakości takich miejsc i naszych praw w tym zakresie, dając jednocześnie przedsiębiorcom jak najwięcej wolności, by mogli się rozwijać, zarabiać i oferować najwyższej jakości usługi dla turystów. Ale przykładów wokół jezior jest dużo więcej – jest świetna infrastruktura turystyczna, miejsca noclegowe, wypożyczalnie sprzętu, przystanie. Jako gmina w ostatnich latach wyremontowaliśmy i oświetliliśmy Promenadę, powstała nowoczesna toaleta, plac zabaw. Promenadą wiele osób przechadza się teraz do późnych godzin, a kiedyś tak nie było. Co więcej, zauważamy, że sezon jest dłuższy, wystarczy trochę słońca w marcu, a weekendy nad jeziorem są tłumne.

Dominik Pikos, Wójt Gminy Turawa

Tak, widać to przy dobrej pogodzie. Coraz więcej jest chyba też turystów jednodniowych, którzy nad jeziora docierają ze stolicy województwa?

Zdecydowanie, w tym rowerzystów. Dotychczas opolanie jechali do nas trasą leśno-szutrową przez Niwki, natomiast po oddaniu do użytku asfaltowej ścieżki rowerowej przez Zawadę, liczba cyklistów zdecydowanie się zwiększyła. Teraz tysiące osób na rowerach docierają już nie tylko nad Jezioro Średnie, ale i północny brzeg Jeziora Turawskiego, gdzie znajduje się Promenada. Na pewno dobrze to wpływa na ruch w okolicznych barach i restauracjach.
Dodam też ciekawe liczby, które zresztą można sobie zweryfikować online. Niewiele osób wie, że przed miejscowością Zawada na ścieżce znajduje się licznik rowerzystów. Są tam wtopione w asfalt pętle indukcyjne. Licznik jest jednym z czterech w województwie i powstał dzięki naszej dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego w ramach programu Opolskie na Rowery. No więc od 28 grudniu 2022 roku do 19 sierpnia 2024 r. licznik wskazał 183 665 przejazdów tą ścieżką. Rekord dzienny padł natomiast 7 kwietnia tego roku – 2024 przejazdy.

Ścieżka rowerowa łącząca brzeg północny Jeziora Turawskiego z Opolem. Fragment na wysokości ul Opolskiej, między Rzędowem i Turawą

Nasi czytelnicy mogą podglądnąć te statystyki TUTAJ. Będąc przy ścieżkach rowerowych powiedzmy lepiej o tych, które są zapowiadane, a które pozwolą na dalszą eksplorację Gminy Turawa.

Ścieżka pieszo-rowerowa, którą planujemy, połączy Zakrzów Turawski, Kadłub Turawski i Rzędów z ul. Pływacką, prowadzącą do północnego brzegu Jeziora Turawskiego. Dla osób mniej obeznanych z topografią gminy podpowiem, że tym samym połączymy ścieżkę już istniejącą (poprzez ul. Biwakową) i prowadzącą, przez Kotórz Wielki, Zawadę, aż do Opola. Ale jednocześnie mamy zamiar ruszyć z drugą nitką pieszo-rowerową prowadzącą w stronę południowego brzegu, a więc zaczynającą się od rozwidlenia dróg przy nowo wybudowanym żłobku w Kotorzu Małym, biegnącą przez Kotórz Wielki do parkingu przy wale jeziora. Tam już piesi i cykliście będą mogli kontynuować swoją podróż nad Jezioro Średnie po koronie wału. Inwestycję chcemy zrealizować w ramach projektu ze Starostwem Powiatowym w Opolu. Liczymy, że jako lider dopilnuje zabezpieczenia środków na ten cel.

Widok wału między Jeziorem Średnim a Kotorzem Wielkim. Ta cześć wału naturalnie przedłuży planowaną drugą nitkę trasy rowerowej łączącą Jezioro Średnie z Kotorzem Małym i dalej Zawadą i Opolem

Nowością, o której niewiele osób dotychczas wie, jest aplikacja Gmina Turawa na smartfony? Jak działa, do czego służy?

To aplikacja, którą polecam nie tylko mieszkańcom gminy, ale też turystom. Aplikacja oferuje dostęp do wszystkich wydarzeń i aktualności gminnych. Ma interaktywną mapę miejsc i atrakcji. Świetnie sprawdza się, poprzez system powiadomień, w sprawach codziennych. Może przypominać o terminach wywozu śmieci czy też zapłaty podatku. Pozwala też użytkownikom zgłaszać problemy, usterki, reklamacje.

Wiele dróg, nie tylko tych wokół jezior, ale i w poszczególnych sołectwach, wymaga remontów. Które drogi będą remontowane w najbliższym czasie?

Mamy 11 zadań drogowych na łącznie 26 ulicach, współfinansowanych ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, które będziemy realizować w okresie od sierpnia 2024 r. do stycznia 2025 r. Wymienię je wszystkie:
Kadłub Turawski – przebudowa odcinka drogi wewnętrznej ul. Starej,
Zakrzów Turawski – przebudowa odcinka drogi wewnętrznej ul. Jodłowej, Poliwodzkiej,
Ligota Turawska – przebudowa odcinka drogi wewnętrznej ul. Dobrodzieńskiej,
Bierdzany – przebudowa odcinka drogi wewnętrznej ul. Szkolnej, Starowiejskiej,
Rzędów – przebudowa odcinka drogi wewnętrznej ul. Letniskowej
Turawa – przebudowa odcinka drogi wewnętrznej ul. Miodowej, Sosnowej, Rzecznej, Malinowej, Nowej,
Kotórz Mały – przebudowa odcinka drogi wewnętrznej ul. Lipowej, Szkolnej łącznika między ul. 1 maja a Opolską, Sosnowej
Kotórz Wielki – przebudowa odcinka dróg wewnętrznych odnóg ul. Polnej
Zawada – przebudowa odcinka drogi wewnętrznej ul. Bocianowej, Wodociągowej, Brzegowej, Turawskiej
Węgry – przebudowa odcinka drogi wewnętrznej ul. Opolskiej, Spokojnej,
Osowiec – przebudowa odcinka drogi wewnętrznej ul. Młyńskiej, Zielonej, Lipowej.

Hala sportowa, Zawada. Tak ma wyglądać gdy zostanie wybudowana. Prace ruszyły

A czy poza drogami gmina szykuje inne inwestycje w infrastrukturę?

Jesteśmy gminą, która się rozwija, jeśli chodzi o przyrost mieszkańców to zajmujemy pierwsze miejsce w powiecie. To jednocześnie powoduje, że potrzebujemy jak najszybciej zmodernizować i rozbudować oczyszczalnię ścieków. Zwiększenie jej przepustowości jest kluczowe i trwają już prace w tym zakresie.
Kolejną dużą inwestycją będzie budowa hali sportowej w Zawadzie, największej miejscowości gminy. Obecna hala w Turawie jest bardzo intensywnie wykorzystywana i nie ma miejsca na kolejne inicjatywy, treningi mieszkańców czy też wydarzenia sportowe. Budując halę sportową w Zawadzie będzie można rejonizować wykorzystanie obu obiektów. Zawada obsłuży, poza Zawadą, także Osowiec, Węgry, Kotórz Wielki. Będzie tam też na organizację zawodów, wynajem komercyjny. Hala w Turawie będzie pełnić swoje dotychczasowe funkcje i służyć głównie mieszkańcom Zakrzowa, Kadłuba, Ligoty czy Bierdzan. Kolejną ważną inwestycją, ważną z perspektywy rozwoju dzieci i młodzieży szkolnej, jest przebudowa boiska przy szkole podstawowej w Ligocie Turawskiej. Dotychczas dzieci wychodziły na boisko, które zagrażało ich bezpieczeństwu, a już za chwilę będą miały do dyspozycji boisko z nowoczesną nawierzchnią, koszami do koszykówki, boiskiem do siatkówki. Mamy nadzieję, że z końcem września boisko zostanie oddane do użytku. Poza tym czeka nas również modernizacja terenu wokół Urzędu Gminy w Turawie, wraz z drogą dojazdową. Tutaj planujemy utworzyć parking dla petentów i poprawić stan nawierzchni drogi dojazdowej. Zakończenie tej inwestycji to II kwartał przyszłego roku.

Ligota Turawska. Trwa budowa boiska sportowego

Sprawdź też TUTAJ – Wybierz piękne grafiki do swojego mieszkania w sklepie I Love Turawa.